Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Siedlce

ul. Poniatowskiego 3

08-110 Siedlce

Porady

Porady

Co zrobić gdy umrze ktoś bliski?

Jeżeli umrze ktoś bliski należy przede wszystkim wezwać lekarza by stwierdził zgon i wystawił tzw. kartę zgonu.

Jeśli zdecydują się państwo na korzystanie z usług naszego zakładu należy nas powiadomić a my odbierzemy zwłoki, by zgodnie z wymogami prawa zawieść je do kostnicy lub dostarczyć trumnę do Domu Żałoby.

Z kartą zgonu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, pod który podlega miejsce zgonu i tam wyrobić Skrócony Odpis Aktu Zgonu.

Do USC niezbędne są dokumenty

  • karta zgonu wystawiona przez lekarza
  • dowód osobisty osoby zmarłej
  • dowód osobisty osoby organiozującej pogrzeb

Kolejnym krokiem jest ustalenie u księdza terminu pogrzebu ( w razie chęci korzystania z kaplicy przedpogrzebowej należy nas natychmiast o tym terminie poinformować w celu rezerwacji kaplicy)

Mając termin pogrzebu należy zgłośić to do Kancelarii Cmentarnej, a jeśli takowej nie ma to do grabaża, żeby przygotował grób do pochówku.

Po załatwieniu tych formalności należy przyjść do naszego zakładu wraz z dokumentami i omówić wszelki kwestie związane z ceremonią pogrzebową wraz z jej przebiegiem. Służymy państwu wszelką radą oraz pomocą.

 

Co zrobić kiedy odejdzie ktoś bliski, a sprawę prowadzi prokuratura?

W przypadku gdy nastąpił zgon i prokurator podjął decyzję o wszczęciu swoich działań, należy udać się do prokuratury, aby dowiedzieć się o terminie sekcji i odebrać niezbędne dokumenty do odebrania osoby zmarłej po sekcji z prosektorium.

Po wykonanej sekcji muszą Państwo przedstawić dokumenty wystawione przez prokuraturę i wtedy otrzymują Państwo kartę zgonu. Następnie należy postępować jak w przedziale 1.

 

Co zrobić kiedy odejdzie ktoś bliski poza granicami kraju?

Gdy śmierć bliskiej osoby nastąpiła poza granicami kraju najlepiej od razu zgłosić się do naszego zakładu ponieważ procedura w takim przypadku jest całkiem inna niż przy zgonie miejscowych. Najlepiej powierzyć nam załatwienie wszelkich dokumentów i formalności związanych ze sprowadzeniem ciała do Polski.

Transport taki najczęściej odbywa się drogą lądową, ale czasami bywa, że musimy sprowadzić ciało srogą lotniczą, lecz o tym wszystkim informujemy rodzinę zmarłego w momencie załatwiania formalności.

 

Co zrobić kiedy odejdzie ktoś bliski, a nie przysługuje zasiłek pogrzebowy i rodzina nie posiada środków finansowych na zorganizowanie pogrzebu?

W takim przypadku należy zgłosić się do MOPK, a on następnie kontaktuje się z nami w celu omówienia zakresu usługi pogrzebowej, o której informujemy rodzinę osoby zmarłej.
Rodzina w takim przypadku zwolniona jest od wszelkich opłat, ponieważ to MOPR jest organizatorem usługi i to on opłaca koszta pogrzebu.

Warto wiedzieć, że to iż osoba zmarła nie była ubezpieczona lub była osobą bezdomną, może najbliższa rodzina otrzymać zasiłek pogrzebowy. Dlatego w każdej sytuacji najlepiej zadzwonić do nas po informację.

 

Skąd wziąć środki pieniężne na zorganizowanie pogrzebu?

Jeżeli osoba zmarła była ubezpieczona w ZUS lub KRUS, osoba bliska dla osoby zmarłej (pierwsza linia: rodzice, rodzeństwo, współmałżonek lub dzieci) otrzyma zasiłek pogrzebowy.
Dokumenty do odbioru zasiłku: akt zgonu, faktura z zakładu pogrzebowego, wniosek o zasiłek pogrzebowy.

Zasiłek pogrzebowy na dzień dzisiejszy wynosi 4.000 zł